Project Description

MAGIK

Powierzchnia ok. 1100m2

Funkcje

  • Oświetlenie

  • Świetliki

  • Bramy

  • Panel sterowania

  • Kontrola zdalna

  • Nagłośnienie multiroom

  • Stacja pogodowa

  • System przeciwpożarowy

  • System alarmowy

  • System kontroli dostępu

Trochę więcej o obiekcie…

Chcemy zaprezentować Państwu inwestycję ukończoną już w 2014 roku, w której bogactwo zastosowanych rozwiązań i ilość możliwości sterowania ciągle sprawia duże wrażenie. Mowa tu o kompleksie dwóch budynków firmy Magik Sp. z o.o. w Pianowie. Jest to świetny przykład na to, że duże obiekty i projekty też można bardzo szybko ukończyć. Całość prac od etapu projektu po zakończenie uruchomienia systemu została zrealizowana w niecały rok. Przygotowane przez nas projekty obejmowały system KNX, system alarmowy, system sygnalizacji pożarowej, nagłośnienie i kontrolę dostępu. Dodatkowo wykonaliśmy adaptację projektu oświetlenia klasycznego do sterowania w systemie DALI.

W pierwszym rzędzie godne uwagi jest opisanie sposobu sterowania oświetleniem. W zasadzie prawie wszystkie lampy w tym budynku są sterowane w systemie DALI. W tym celu zostało zamontowanych 6 bramek KNX-DALI firmy Berker w 4 rozdzielnicach. Biorąc pod uwagę, że jedna bramka obsługuje do 64 stateczników, mówi nam to sporo o wielkości przedsięwzięcia. Naturalnie występują jeszcze obwody oświetleniowe załączane z aktorów przekaźnikowych. Kolejnymi funkcjami, które są obsługiwane za pomocą systemu KNX jest sterowanie oknami dachowymi, roletami, bramami, szlabanem i ekranem projektora w sali konferencyjnej. W celu uproszczenia pewnych czynności, na obiekcie wstępują gniazda sterowane (podłączone również do aktorów załączających w rozdzielnicach). Do pozostałych funkcji sterowania i monitorowania należy zaliczyć kontrolę obecności zasilania dla każdej z faz w głównej rozdzielnicy biurowej czy podgrzewanie spustów rynien.

Bardzo istotnym aspektem systemu jest sprzężenie z centralą alarmową, które pozwala nam na realizację wielu scen zwiększających bezpieczeństwo czy ułatwiających kontrolę budynkiem. Dodatkowo poprzez integrację między centralami alarmową i systemu sygnalizacji pożarowej możemy w systemie KNX reagować na sygnały pożarowe. Taka sama sytuacja występuje w przypadku integracji centrali alarmowej z systemem kontroli dostępu. Tutaj też mamy możliwość reakcji na wiele czynników jak np. niepowołane przejścia czy zmiany stanów przejść.

Bezsprzeczną koniecznością w tym przypadku było zastosowanie urządzenia Gira HomeServer, które w prosty sposób umożliwia użytkownikowi bardzo rozbudowaną kontrolę nad system za pośrednictwem urządzeń mobilnych jak telefony komórkowe czy tablety. Co więcej, daje nam to możliwość bardzo bogatej personalizacji dostępu do wybranych funkcji dla określonego użytkownika czy grup użytkowników. Dzięki temu, w prosty sposób wydzielamy funkcje dla zarządu, dla obsługi administracyjnej czy dla serwisu. Równie istotną opcją którą daje nam zastosowanie tego urządzenia jest możliwość wprowadzania nastaw programów czasowych dla wybranych pozycji np. rolet, oświetlenia czy podlewania.

Chcielibyśmy wspomnieć jeszcze o zrealizowanym w tym budynku systemie nagłośnienia. Jest to dość rozbudowany układ na który składa się możliwość odtwarzania radia bądź muzyki z wielu źródeł lub też zapowiadania komunikatów głosowych z mikrofonu dostępnego w recepcji. W kompleksie zostało wydzielonych 8 stref umożliwiających niezależny wybór źródła sygnału i poziomu głośności.

Kategoria:

Data ukończenia:

Ilość urządzeń KNX:

Firmy urządzeń:

Budynek komercyjny

2014

88

ABB Ltd, Berker GmbH & Co. KG, Gira Giersiepen GmbH & Co. KG, MDT technologies GmbH