Project Description

Rezydencja w Turostowie

Powierzchnia ok. 600m2

Funkcje

 • Oświetlenie

 • Sterowane gniazda

 • Ogrzewanie

 • Wentylacja

 • Rolety, żaluzje i zasłony

 • Bramy

 • Panele sterowania

 • Wideodomofon

 • Kontrola zdalna

 • Nagłośnienie multiroom

 • System AV

 • System przeciwzalaniowy

Trochę więcej o obiekcie…

Przedstawiamy realizację ukończoną w 2020 roku. Piękną rezydencję położoną w okolicach Pobiedzisk. Prace nad tak dużą posiadłością, terenami zewnętrznymi oraz budynkiem gospodarczym trwały około 4 lat. Sam projekt był wielokrotnie zmieniany i dopasowywany do nowych ustaleń i potrzeb, aż udało się nam opracować skrojony na miarę system automatyki KNX, wideodomofonowy oraz multiroom audio.

Na potrzeby tej inwestycji system KNX jest sprzężony z większością dostępnych urządzeń występujących w budownictwie. Mówimy tu naturalnie o oświetleniu wewnętrznym i zewnętrznym. Warto tu zwrócić uwagę na sterowanie dwoma wielkimi żyrandolami w salonie, jednym większym, umieszczonym na środku pomieszczenia oraz drugim mniejszym, przed kanapą. Żyrandole są wyposażone w źródła LED z możliwością ściemniania o łącznej mocy 528W i 152W. Sterowanie ogrzewaniem i chłodzeniem zostało zrealizowane przy wykorzystaniu pompy ciepła i instalacji podłogowej w całym budynku. System KNX steruje także żaluzjami, roletami oraz zasłonami. Dla zwiększenia zabezpieczenia przed uszkodzeniem lamelek żaluzji poza czujnikiem siły wiatru w stacji pogodowej, zostały użyte dwa dodatkowe czujniki wiatru na różnych częściach budynku. Do systemu podłączone są między innymi napędy bram garażowych i bramy wjazdowej, oraz zabezpieczenia odcinające dopływ wody po wykryciu zadziałania czujników zalania zamontowanych w pomieszczeniach takich jak kuchnia, łazienki czy kotłownia. Ciekawostką jest sterowanie załączaniem i poziomami mocy bio-kominka bezpośrednio z panela dotykowego KNX. Jeśli już o panelach mowa, to znajdują się tutaj aż cztery urządzenia ABB SmartTouch 7” zintegrowane z systemem wideodomofonowym ABB Welcome, które poza obsługą systemu KNX, umożliwiają także odbieranie połączeń przychodzących z bramofonu. Sam system domofonowy dzięki sprzężeniu z internetem pozwala również na odbieranie połączeń na urządzeniach mobilnych. Jak w większości naszych systemów tej klasy, również tutaj zastosowaliśmy serwer wizualizacji Gira HomeServer umożliwiający zdalne sterowanie systemem za pośrednictwem aplikacji na telefony komórkowe. Centrala alarmowa została zintegrowana z systemem KNX pozwalając na wywoływanie zaprogramowanych akcji na skutek wykrycia włamania, dymu bądź zmiany stanu uzbrojenia.

Osobnym tematem którym się tu zajmowaliśmy było zrealizowanie wielostrefowego systemu nagłośnienia audio i kina domowego. Składa się na niego dziewięć niezależnych stref. Nie bylibyśmy sobą gdybyśmy i tego nie połączyli z KNX-em, umożliwiając tym samym sterowanie nagłośnieniem również za pomocą sensorów ściennych. Wspomniane wyżej kino domowe zrealizowane jest na amplitunerze Yamaha umożliwiającym przełączanie się między telewizorem a projektorem.

Na koniec chcielibyśmy tylko dodać, żeby pomóc uzmysłowić skalę tego przedsięwzięcia, że wykonaliśmy w tym budynku aż 5 rozdzielnic elektrycznych z urządzeniami do automatyki.

Kategoria:

Data ukończenia:

Ilość urządzeń KNX:

Firmy urządzeń:

Prywatna rezydencja

2020

150

ABB Ltd, Berker GmbH & Co. KG, Elsner Elektronik GmbH, Gira Giersiepen GmbH & Co. KG, Intesis by HMS Industrial Networks GmbH, MDT technologies GmbH, Theben AG, Zennio Avance y Tecnología S.L.